Krwawienie śródcykliczne

Krwawienie śródcykliczne

Prawdziwą miesiączką nazywamy krwawienie, które jest poprzedzone co najmniej 3-dniową fazą wyższych temperatur, pozwalającą wyznaczyć koniec okresu płodności. Jeżeli przed krwawieniem nie było takiej fazy wyższych temperatur, wówczas mamy do czynienia z krwawieniem śródcyklicznym. Podczas jego trwania lub wkrótce po nim może dojść do jajeczkowania. Dlatego czas krwawienia śródcyklicznego uznaje się za okres płodności. Krew może zamaskować objaw śluzu.

W cyklu, w którym nie wszystkie objawy płodności są widoczne, zawsze zastanawiamy się, gdzie najpóźniej był lub mógł się schować dzień szczytu. Dlatego gdy występuje krwawienie śródcykliczne, szczyt objawu śluzu oznacza się:

  • w ostatnim dniu takiego krwawienia, jeśli po nim nie występują objawy płodności
  • w ostatnim dniu takiego krwawienia, jeśli bezpośrednio przed nim występuje śluz dobrej jakości, a po nim śluz gorszej jakości
  • w ostatnim dniu występowania śluzu dobrej jakości, jeżeli obserwuje się go zaraz po krwawieniu
  • ostatniego dnia śluzu gorszej jakości występującego zaraz po krwawieniu, jeśli w cyklu nie obserwuje się śluzu dobrej jakości.

Tylko pomiar temperatury pozwala na odróżnienie miesiączki od krwawienia śródcyklicznego. Bez pomiaru temperatury nie jest to możliwe, zwłaszcza że krwawienie śródcykliczne może mieć taką samą intensywność i czas trwania jak miesiączka oraz wystąpić w terminie spodziewanej miesiączki (patrz załączona karta cyklu). Krwawienia śródcykliczne mogą mieć miejsce w okresie dojrzewania, po porodzie i w premenopauzie, co jest normą. Jeśli jednak pojawiają się w innym czasie, mogą być efektem zaburzeń cyklu. Występowanie krwawień śródcyklicznych tłumaczy się tym, że gdy przez dłuższy czas śluzówka macicy pod wpływem wysokiego poziomu estrogenów narasta, a równocześnie do jajeczkowania nie dochodzi, nadmiar śluzówki przy jakimś wahnięciu estrogenów złuszcza się.

Możliwość komentowania jest wyłączona.